Mimarlık, mühendislik fakültesi ve fen fakültesinden mezun olanlar ÖSYM’nin düzenlediği sınavla iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Günümüzde iş güvenliği uzmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. İşletmenin özelliklerine bağlı olarak sınıflara ayrılırlar. Üç tane işletme sınıfı vardır. Bunlar de şu şekildedir;

A sınıfı iş güvenliği kursu arayışında iseniz aşağıdaki kayıt formunu doldurarak en iyi fiyat teklifiyle sizinle iletişime geçmemizi sağlaya bilirsiniz.

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
 • A sınıfı: Çok tehlikeli
 • B sınıfı: Tehlikeli
 • C sınıfı: Az tehlikeli yerlere bakar.

Görüldüğü üzere A sınıfı uzmanlar çok tehlikeli işletmeler de görev yapar. Şimdiler de sayısı en az olan uzman da bunlardır.

Çünkü gerekli eğitime ve tecrübeye sahip kişilerin sayısı azdır. Günümüzde iş güvenliği yasasının güncellenmesi ile birlikte birçok kişi iş güvenliği alanına yönelmiştir. Hükümet bu konuda ciddi adımlar atarak iş kazası riskini düşürmüştür.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olur diye merak edenler belirli yükümlülükleri yerine getirmiş olmalıdır. A sınıfı uzman olmak için şu şartların yerine getirilmesi gerekir;

 • B sınıfı uzman belgesiyle en az 4 sene fiilen görev yapan yaptığını belgeleyen kişiler A sınıfı eğitimi alıp sınavında başarılı olmalıdır.
 • Genel müdürlükler ve buna bağlı birimler de mimar, mühendis ve teknik eleman olarak en az 10 görev yapılmalıdır. Ardından da iş güvenliği sınavından başarılı olmak gerekir.
 • İş sağlığı ve güvenliği alanın da doktora yapmış mimar, mühendis ya da teknik elemanlar alabilir.
 • İş sağlığı ve güvenliği alanında en az 8 sene müfettiş yardımcılığı yapmış mimar, mühendis ya da teknik elemanlar alabilir.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olur konusunda bilgiler edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kurumumuzdaki eğitimciler gerekli donanıma sahiptir. Tecrübeleri ile adaylara yardımcı olurlar.

Bilindiği üzere A sınıfı uzmanlar çok tehlikeli yerler de görevini icra eder. Bu görevi üstlenmek için öncelikle gerekli donanıma ve tecrübeye sahip olmak gerekir.

Ardından da ÖSYM’nin yaptığı sınavdan 100 üzerinden 70 alınmalıdır. Sınavdan geçer puan alanlar A sınıfı uzman olmaya hak kazanır. Ayrıca iş güvenliği üzerine uzun yıllar çalışıp tecrübe edinenler de belgeyi alabilirler.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olur diye merak ediyorsanız kurumumuzdan destek alabilirsiniz. Kurumumuzda mevcut durumunuz göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılır. Böylece sınıf atlamanız sağlanır.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olur konusunda iyi bir araştırma yapmanız faydalı olur. Bunun için iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerini incelemek de bilgi verici olur. Ama eğer mevcut durumunuz bunlarla tam uyuşmayan bir benzerlik gösteriyorsa bakanlık tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu size detaylı bilgiler sunabilir. Böylece A sınıfı iş güvenliği uzman nasıl olur konusunda doğru bir adım atmış olursunuz.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi

Çalışma bakanlığının İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alan mühendis, mimar, fizikçi, kimyager, biyolog ve iş güvenliği bölümünden mezun kişiler İş Güvenliği Uzmanı belgesi alabilirler. Çok tehlikeli sınıf A’dır. A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı da diğer sınıflara göre en yüksek olandır. Çünkü çalışma alanları en zorlu olandır. A sınıfı çalışanlar piyasanın en tecrübeli çalışanları arasında yer alır. Çok tehlikeli bir işletme de muhakkak A sınıfı uzmanın olması gerekir. B sınıfı uzman tehlikeli ve C sınıfı uzmanda az tehlikeli yerlere bakar. İçlerinde en düşük maaşı da C sınıfı uzmanlar alır.

Günümüzde işletmelerin mevcut durumları göz önüne alınarak farklı tehlikelere sahip sınıflar oluşturulmuştur. Bunların içerisinde en tehlikeli olan sınıf A’dır. Çalışma alanlarına şu örnekleri verilebilir;

 • Kimya tesisleri
 • Petrol tesisleri
 • İnşaat Alanları
 • Maden ocakları
 • Sülfür, cıva gibi elementlerin olduğu tesisler
 • Elektrik elektronik tesisleri
 • PVC doğrama ve imalat tesisleri

A sınıfı uzmanların çalışma alanları temel olarak bu şekildedir. Oldukça geniş bir çalışma alanları vardır. Ortak sağlık ve güvenlik birimlerine bağlı olarak çalışabilecekleri gibi işletmeler de tam süreli olarak da görevlerini icra edebilirler.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları yüksektir. Görevleri zor olduğundan düşük ücretle çalışmaları beklenemez. Bir işletmedeki çalışanların güvenliği ve sağlığını korumak onların görevidir. İş veren, iş yeri hekimi ve çalışanlarla iş birliği içerisinde çalışırlar. Potansiyel tehlikeleri tespit ederler. Buna göre de bir risk analizi yapılır.

A sınıfı uzmanla birlikte çalışan B ya da C sınıfı uzmanlar da olabilmektedir. Çok tehlikeli bir kurumda çalışan sayısına bağlı olarak A sınıfı uzman şarttır. Buna göre diğer sınıflardan alım olabilir. A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşları görevlerinin zorluğuna bağlı olarak yüksektir.

Uzmanların aldıkları maaşlar çalıştıkları kurumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortak sağlık ve güvenlik biriminde çalışan uzmanların maaşları genel de şu şekildedir;

 • A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı 5 bin TL ve üzerinde
 • B sınıfı iş güvenliği uzmanı 3 ila 5 bin arasında
 • C sınıfı iş güvenliği uzmanı 2 ila 3 bin arasında maaş alır.

Ortak sağlık güvenlik biriminde çalışmayan uzmanlar iş güvenliği sertifika tipi, çalışan sayısı, iş yeri sayısı, çalıştıkları saat ve çalıştıkları ile bağlı olarak farklı ücretler alırlar. Bu sınıflar içerisinde en yüksek maaş alanlar A sınıfı uzmanlardır.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı maaşı görevin zorluğundan dolayı en yüksek miktarı alır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Yetkileri Nelerdir?

İş yeri kazalarının artması nedeniyle bu konularda alınan tedbirlerin sayısı giderek artmaktadır. Hükümet bu konuda sağlam adımlar atarak güncel mevzuatlar hazırlamıştır. Böylece çalışanların daha güvenli ve daha sağlıklı bir çalışma alanına sahip olması sağlanır. İş kazalarının en çok görüldüğü yerler inşaat ve maden ocaklarıdır.

Yani çok tehlikeli olarak tabir edilen yerler. A sınıfı uzmanlar bu işletmelerin risk analizini yaparak kaza oluşma riskini %98 olarak azaltır. Uzmanlar Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri tarafından görevlendirilebildikleri gibi bir işletme de tam süreli olarak da çalışabilirler. A sınıfı uzmanın yetkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • İş verene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alınması gereken tedbirleri yazılı olarak bildirirler. Eğer makul süre içerisinde önlemler alınmazsa bunun çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirilmesi gerekir.
 • Eğer iş yerinde hayati derece de ciddi ve önlemez bir olay olursa işin durdurulması için iş verene bildirimde bulunmakla yükümlüdür.
 • İş yerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda araştırma ve incelemeler yapmak, gerekli belgelere ulaşmak ve sürekli olarak çalışanlarla görüşmekle görevlidir.
 • İş yerinin iç düzenlemesi için iş verenin bilgisi dahilinde ilgili kurumlarla görüşmeler ve iş birliği yapmakla yükümlüdür.
 • Uzman tam süreli çalışıyorsa çalıştığı iş yeri ile ilgili mesleki gelişim sağlayamaya yönelik seminer, panel ve eğitimlere katılabilir. Bir sene içerisinde beş iş günü katılımı çalışma süresinden sayılır. Maaşında herhangi bir kesinti olmaz.

A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştığı kurumun sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasını sağlar. Bakanlığın hazırladığı yönetmelik doğrultusunda görevini icra eder. Düzenli olarak işletmenin risk analizini yapar. Yani can damarı olarak tabir etmek de yerinde olur.

Bu nedenle maaşı da yüksektir. A sınıfı uzmanların çalışma alanları da oldukça geniştir. Ülkemizin mevcut koşulları göz önüne alınırsa uzman sayısının da yetersiz kaldığı anlaşılır. Doğusundan batısına inşaat, şantiye ve kimyasallarla çalışan tesisler fazladır. Özellikle de maden ocakları en tehlikeli olan çalışma alanlarıdır.

Bu tür işletmeler de muhakkak A sınıfı uzman bulunması gerekir. Eğer uzman bulunmazsa işletmedeki çalışanların can güvenliği sağlanmaz. Ayrıca hükümette firmalara yüklü miktarda ceza verir. Günümüzde bu konudaki bilincin artması sayesinde işletmeler de yeterli miktarda iş güvenliği uzmanı bulunmaktadır.

A sınıfı uzman olmak isteyenlerin belirli yükümlülükleri yerinde getirmiş olması gerekir. Bunun için öncelikle belirli bir süre bu işi yapıp yeterli tecrübeye sahip olunmalıdır. En az 10 sene uzmanlık yapanlar ÖSYM’nin sınavından 100 üzerinden 70 almalıdır. İş güvenliği ile ilgili doktora yapanlar da A sınıfı uzman olma hakkı kazanır.

İş güvenliği kültürü ve sınavları hakkında güvenilir bir kurumdan destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Mevcut durumunuza göre bir değerlendirme yapılır. Hangi sınıfı almak istediğiniz ve sınava nasıl bir şekilde hazırlanmanız gerektiği konusunda güvenilir bir kurum seçmeniz gerektiğini unutmayınız. Kurumumuzda çalışan eğitimciler yıllardır iş güvenliği sektöründe çalışan profesyonel uzmanlardır. Sınava gireceğiniz sınıfa göre bir çalışma programı oluşturarak size destek olurlar. Böylece sınava hazırlanma sürecinde rahatlık yaşarsınız. Ayrıca bilgi güncelleme eğitimlerine de katılabilirsiniz.